Motorische Ontwikkeling - Wat kan 'n kind op welke leeftijd?

Motorische Ontwikkeling - Wat kan 'n kind op welke leeftijd?

De motorische ontwikkeling van kinderen van 1 maand tot 6 jaar. Wat moet een kind qua motoriek kunnen op een bepaalde leeftijd? Elk kind doorloopt diverse fasen van ontwikkeling. Hoewel het tempo per kind verschilt, is er een gemiddeld (doorsnee) profiel van de ‘normale’ motorische ontwikkeling als leid-raad te hanteren; welke vaardigheden een kind behoort te beheersen op 'n bepaalde leeftijd. Een duidelijk ontwikkelings-overzicht: van simpele grijpreflex tot complexe motorische vaardigheden.

Motoriek / Motorische Ontwikkeling - Wat moet een kind kunnen op 'n bepaalde leeftijd?

Motorisch Ontwikkelingsprofiel. Er wordt hier een gedetailleerd overzicht gegeven van het motorische ontwikkelingsgebied van kinderen van 0 jaar tot en met 5 jaar, hetgeen een overzicht is van de gemiddelde leeftijd waarop kinderen qua motoriek bepaalde vaardigheden (zouden) moeten kunnen beheersen. Er dient echter uitdrukkelijk bij gezegd te worden dat er in de praktijk altijd sprake is van individuele verschillen. Niet alleen omdat kinderen verschillen in tempo van ontwikkeling, chronologie van de fasestappen en de eigen mogelijkheden, maar ook de omgevingsfactoren spelen een belangrijke rol in de ontwikkelingsfasen. Zo zal bijvoorbeeld ook de mate waarin een kind gestimuleerd wordt door de omgeving, ouders, broetjes en zusjes, peuterspeelzaal, creche, kinderdagverblijf, school etc. een wezenlijke factor zijn.

Overzicht Motorische Ontwikkeling. Het onderstaande overzicht geeft een idee van wat de doorsnee leeftijd is, waarop kinderen bepaalde vaardigheden qua grove, fijne en bewegingsmotoriek moeten kunnen beheersen, gerelateerd aan het gemiddelde oftewel een ‘normaal’ verlopende ontwikkeling. Het overzicht kan gezien worden als een leidraad bij het volgen en observeren van de ‘normale’ motorische ontwikkeling van kinderen.

In Motorische Ontwikkeling - Signalen Ontwikkelingsproblemen kun je vinden welke signalen er zijn om eventuele achterstand in de motoriek -de motorische ontwikkeling- op het spoor te komen en eventuele ontwikkelingsproblemen of ontwikkelingsstoornissen te signaleren.

Fasen Motorische Ontwikkeling - Wat beheerst een Kind op de leeftijd van 0 tot 6 jaar?











Leeftijd Fase KindMotorische Ontwikkelingsfasen van het Kind - Ontwikkeling Motoriek 0 tot 18 maanden
Tot 20 weken Primitieve reflexen domineren
1e maand Zowel op de buik als op de rug liggend zijn de armen en benen meestal gebogen in de gewrichten (schouder, elleboog, heup, knie, enkel)
Vuistjes gebald
Grijpreflex: wanneer de handpalm wordt aangeraakt klemt het kind de hand dicht; kan niet loslaten
In rugligging is het hoofd nog opzij gedraaid
Symmetrische, a-ritmische reflexbewegingen van armen, vnl. vanuit de schouders (gewrichten kunnen nog niet afzonderlijk gebruikt worden)
In buikligging wordt het hoofd in een reflex opzij gedraaid
Tilt het hoofd even op (reflex)
Na 4 weken kan het kind, wanneer in zittende houding gehouden, het hoofd enkele seconden overeind houden
2e Maand In rugligging a-ritmische trappelbewegingen met benen
In Rugligging:Zwaaibewegingen met armen
Symmetrische stootbewegingen met armen en benen
Ogen volgen bewegende objecten
Fixatie ogen op schommelend speeltje
In Buikligging:Hoofd en schouders opgetild tot het gezicht 45° geheven is
Knieën niet meer steeds opgetrokken tegen de buik, strekbeweging van de heupen
Ongerichte kruipbewegingen met armen en benen
In zittende houding gebracht kan het hoofd iets langer omhoog gehouden worden
3e Maand Hoofdbalans: in rugligging kan het hoofd in het midden gehouden worden
Spel met vingers na ‘toevallige’ ontmoeting
In buikligging zijn kin en schouders even opgericht, steunend op de onderarmen; handen licht gebald; heupen meer gestrekt
Drukke beweging in bad
De grijpreflex kan passief onderbroken worden
Typerend bij verticaal houden zijn de gebogen gewrichten van de onderste ledematen: hurkhouding
Houdt iets met 3e, 4e en 5e vinger vast (ulno-palmaire greep)
Pakt iets alleen als dat de hand raakt
4e Maand In rugligging kan het hoofd even opgericht worden
Wanneer het kind op de zij ligt, rolt het zich op de rug
In buikligging kan het hoofd en de borst tot 90° opgericht worden, kind kijkt om zich heen; heupen volledig gestrekt
In zithouding gebracht kan ‘t zelf het hoofd rechtop houden; blijft zitten met steun
Bij het grijpen zijn er meebewegingen in de andere hand
Het handje is meestal open
Speelt met de handen midden voor zich
Houdt iets met de hele hand vast
Slaat met de handen op b.v. de tafel
Draait het hoofd bij het nakijken van een bewegend object tot 90°
5e Maand In rugligging kan het hoofd tot 45° opgericht worden
Wanneer aan de handen uit rugligging opgetrokken, komt het met hoofd en schouders mee omhoog
Kan de benen omhooggestrekt heffen
Kan van de buik naar de rug rollen
In buikligging overwegend steun op de onderarmen
Begint te steunen op de handpalmen
Kan met enige steun zitten
Bij het grijpen doen de ogen mee
Grijpen met de vlakke hand; ‘pakt’ toevallige voorwerpen in de buurt
Brengt een voorwerp middenvoor, gebruikt de beide handen tegelijk
Kan iets doelbewust -maar wel langzaam- loslaten
6e Maand Het hoofd energiek omhoog wanneer je aanstalten maakt het kind tot zittende houding op te trekken
In buikligging steunt het op de handen, armen en vingers gestrekt; bewegingsvrijheid voor hoofd en schouders
Indien het iets wil pakken trekt het een been bij, zonder dat het al kruipen kan
Kan eventjes alleen zitten
Kan staan met steun onder de armen, benen dragen gewicht grotendeels; de voetzolen moeten plat neergezet kunnen worden
Bij het grijpen pakt het kind voorwerpen van de ene in de andere hand over
De handpalm zowel als de duim en vingers worden gebruikt wanneer het kind een voorwerp vastpakt (is radiaal-palmair grijpen). Dit is het begin van de duimoppositie (het tegenover de andere vinger plaatsen van de duim en het roteren van de duim om zijn eigen as, zodat de duimnagel naar boven gekeerd blijft)
7e Maand Kan zich makkelijk van buik naar rug rollen, en van de rug via de zij naar de buik ( moeilijker dan ‘t 1e)
In staande houding (steun onder armen) kan het afwisselend de ene voet na de andere omhoog tillen
Bij het grijpen pakt het alles, slaat ermee op tafel recht naar beneden
Pakt handig en rechtstreeks een voorwerp op
Uni-lateraal reiken naar objecten: vaker met één hand dan met beide tegelijk, echter niet consequent links of rechts; geen sprake van dominantie
Radiaal digitaal-greep
8e Maand In buikligging kan het kind nu op één hand steunen, waarbij de andere vrij is om iets te pakken
Probeert door armen en benen te bewegen een voorwerp te pakken
Zit los, heeft tendens om op naar voren gerichte hand te steunen
Wanneer het met steun staat is er een loopbeweging, zonder echter vooruit te komen
Het kind gooit alles op de grond
Het kan twee voorwerpen vasthouden, ieder in één hand
9e - 10e Maand ‘Kruipt’ enigszins, met het lijfje op de grond
Zit los met rechte rug en kan naar voren leunen zonder het evenwicht te verliezen
Goede coördinatie in zithouding
Kan staan met steun
Bij het grijpen gebruikt het de juiste kracht
Pakt kleine dingen met de vingers
Begin van de pincetgreep: een precieze greep met toppen van duim en wijsvinger
Gebruikt de wijsvinger veel
Opponeert de duim
11e - 12e Maand Zit los en kan het bovenlichaam vrij bewegen om met voorwerpen te spelen
Kan zelf gaan zitten door op de buik te rollen, de benen te buigen en met de armen af te zetten
Kruipt met buik via de grond - gekruist patroon
Kan staan op handen en voeten
Kan lopen op handen en voeten (is berengang)
Loopt een paar stappen wanneer het aan twee handen wordt vastgehouden
Trekt zich tot staande houding op aan het meubilair
Loopt langs voorwerpen
Kan zelf gaan zitten - dit is een intentionele handeling
De pincetgreep wordt goed uitgevoerd
Kind moet op vlakke ondergrond stevig kunnen zitten (evenwichtsfunctie)
13e - 14e Maand Eerste losse stappen met in drie gewrichten gebogen benen
Kind kan nog niet plotseling stilstaan
Kan de trap opkruipen op handen en knieën
Na het grijpen kan nu makkelijk losgelaten worden
Naar binnen gedraaide dwarsgreep (de hele hand wordt dwars om een potlood heengeslagen en de arm wordt naar binnen gedraaid. De arm steunt niet!). Dit is een grove beweging vanuit schouders en ellebogen
Kan eten met lepel, ondanks veel knoeien
15e - 16e Maand Kind kan gaan zitten vanuit rugligging
Kan gaan staan vanuit liggende houding waarbij het zich op de buik rolt
Loopt alleen, zonder rotatie van de wervelkolom op heupen, voeten uit elkaar recht naar voren; voeten worden niet afgewikkeld, maar plat neergezet; armen zijn uitgestrekt
Stilstaan vraagt veel concentratie en inspanning
Speelt in hurkzit, kan knielen
Heeft bij het zitten een goed evenwicht
Kan zelf op een stoel gaan zitten
17e - 18e Maand Loopt enkele stappen zij- en achterwaarts
Rent, maar wel houterig
Kan de trap op, met 1 hand vasthoudend
Kan nog niet op 1 been staan; bij het schoppen tegen de bal stapt het er tegenaan
Drinkt alleen uit een beker, waarbij de handen een adequate greep hebben

Leeftijd Fase KindMotorische Ontwikkelingsfasen van het Kind - Ontwikkeling Motoriek van 1,6 tot 2 jaar
1,6 - 2 jaar De loopbewegingen worden met meer zekerheid uitgevoerd, knie en elleboog zijn nog licht gebogen; schouders en armen zijn licht naar achteren gestrekt; de voeten worden nog plat neergezet
Kind kan met hulp op 1 been staan
Kan staand dingen oprapen van de vloer, zonder te vallen
Kan rennen, met het lichaam licht naar voren gebogen
Kan tegen een grote bal aanschoppen, zonder het evenwicht te verliezen
Kan zelf de deur opendoen
Gaat de trap af, vasthoudend met 1 hand en beide voeten op iedere trede plaatsend
Eet zelf met een lepel (beheerst lepelgreep)
Kan gooien, maar nog niet in een bepaalde richting

Leeftijd Fase KindMotorische Ontwikkelingsfasen van het Kind - Ontwikkeling Motoriek van 2 tot 3 jaar
2 - 2,6 jaar Kind kan goed achteruit lopen
Kan eventjes op 1 been staan
Kan op de tenen lopen
Draait in het rond op muziek
Schopt voorwerpen voort
Kan plotseling stilstaan
Kan met beide voeten tegelijk omhoog springen, landt op de vlakke voet
2,6 - 3 jaar Kan springen, met de voeten uiteen
Springt van een traptrede af, met beide voeten tegelijk
Begint alternerend (links/rechts afgewisseld) de trap te lopen, eerst met, later zonder hulp
Kan tijdens het rennen van richting veranderen
Beheerst nu het op de tenen lopen
Kan op een driewieler fietsen
Kan een grote bal vangen, met gestrekte armen en gooien zonder het evenwicht te verliezen
Kan in een bepaalde richting gooien
Vanaf deze fase zijn de lichaamsbewegingen vloeiender en evenwichtiger geworden
Het grijpen is nu een dwarsgreep met gestrekte wijsvinger
Kind kan nu eten met vork, eventueel met lepel en vork (of mes)

Leeftijd Fase KindMotorische Ontwikkelingsfasen van het Kind - Ontwikkeling Motoriek van 3 tot 4 jaar
3 - 4 jaar Komt vanuit de rugligging overeind door slechts licht op de elleboog te steunen en op de zij te draaien
Kan met aaneengesloten voeten een paar maal achter elkaar springen
Kan op 1 been het evenwicht bewaren
Kan goed alternerend (links/rechts afgewisseld) traplopen
Bij het lopen zwaait het kind met de armen, de voeten bij elkaar
Kan nu enkele sprongen hinkelen
Kan over een touw heen springen (± 5 cm hoog)
Kan vèrspringen, zich met beide voeten tegelijk afzettend (± 20 cm)
Gooit de bal overhands (± 1 m)
Vangt de bal met beide handen, maar drukt deze nog tegen het lichaam; buigt wel de armen
Het kind is nu zeer druk in zijn bewegingen, en doet graag evenwichtsoefeningen; het heeft veel ruimte nodig
Schrijfgereedschap wordt niet langer met de gehele hand, maar met de vingers vastgepakt, de hand nog steeds naar binnen gedraaid (is penseelgreep). De pols beweegt al wel, de vingers nog niet

Leeftijd Fase KindMotorische Ontwikkelingsfasen van het Kind - Ontwikkeling Motoriek van 4 tot 5 jaar
4 - 5 jaar Kind heeft nu een goede algemene lichaamsbeheersing
Het kind beweegt nu economisch
Voortdurende wisseling van houding tussen zitten, staan, hurken
Heeft plezier in hollen, klimmen, springen
Kind kan nu ook hinkelen
Het evenwicht moet goed zijn (kan over streep, balk lopen)
Kan een kleine bal vangen
Kan vanuit de rugligging direct overeind komen
Begin van mogelijkheid tot rolschaatsen, fietsen, steltlopen etc

Leeftijd Fase KindMotorische Ontwikkelingsfasen van het Kind - Ontwikkeling Motoriek vanaf 5 jaar
Vanaf 5 jaar Oefening van gecompliceerde bewegingen
Kan goed vangen en gooien
Gooit met totaalbeweging
Sport en spel met wedstrijdkarakter
Gecompliceerde bewegingen als touwspringen (draaien + springen) zijn nu mogelijk
Kan eten en tekenen met een ‘volwassen’ greep
Kind kan nu bewegingen imiteren


Andere Ontwikkelingsgebieden en Ontwikkelingsfasen van Kinderen - Signalen van Ontwikkelingsproblemen











De Kinderlijke Ontwikkeling en evt. Problemen in de Ontwikkeling






© 2008 - 2012 Sila, gepubliceerd in Kinderen (Mens en Gezondheid) op . Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Sila is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer informatie…

Gerelateerde artikelen
Motorische Ontwikkeling - Signalen Ontwikkelingsproblemen De motorische ontwikkeling van kinderen verschilt. De één zal z…
Motorische Stoornissen; ontwikkeling, invloed en achterstand Dit artikel zal aandacht besteden aan de motorische ontwikke…
Ontwikkeling Zelfredzaamheid Kind - Wat op welke leeftijd? Een kind is in eerste instantie nog niet zelfredzaam en moet m…
Joods medische ethiek: borstvoeding - betere gezondheid De Wereldgezondheidsorganisatie raadt vrouwen aan om hun kind min…
Spel & Spelontwikkeling - Wat kan 'n Kind op welke Leeftijd? De spelontwikkeling van kinderen van 1 jaar tot en met 7 jaa…

Reageer op het artikel "Motorische Ontwikkeling - Wat kan 'n kind op welke leeftijd?"

Maria van Beelen, 28-12-2011 16:47
Graag zou ik uw term: 'Naar binnen gedraaide dwarsgreep' voor een kader in Ouders van Nu. Rest van de tekst: Hierbij wordt de hele hand dwars om een lepel heengeslagen en de arm naar binnen gedraaid. Dit alles - heel knap - zonder steun. Deze grove beweging vanuit de schouders en de ellebogen zorgt er voor dat de yoghurt zijn mond (bijna) bereikt.

Alvast dank voor uw reactie,
Maria van Beelen Reactie infoteur, 29-12-2011
Beste Maria,

Ik begrijp je vraag / verzoek niet?
Kan je het toelichten?

Mvg

Mayelle Tuijn, 08-10-2011 15:40
Graag zou ik willen weten wanneer een kind de vaardigheid van het knippen zou moeten kunnen beheersen. Ik ben zelf peuterleidster en heb hier een discussie over met een kleurterjuf. Ik zie uw reactie graag tegemoet.

Bronnen en referenties
  • P.H. Mussen. The psychological development of the child. Prentice Hall Inc.
  • F.J. Monks & A.M.P. Knoers. Ontwikkelingspsychologie. Van Gorcum BV
  • M.Davies, F. Alkema. VTO dat doe je zo! Vragen, twijfels, zorgen over de ontwikkeling van kinderen. Assen/Maastricht: Van Gorcum i.s.m. de Landelijke Commissie VTO
  • S. van Dijk. Gegeven colleges Ontwikkelingsproblemen. Vroegtijdige onderkenning & Hulpverlening (Eigen artikel)
Infoteur: Sila
Rubriek: Mens en Gezondheid / Kinderen
Bronnen en referenties: 4
Reacties: 2
Medische informatie…
Deze informatie is van informatieve aard en geen vervanging voor professioneel medisch advies. Raadpleeg bij medische problemen en/of vragen altijd een arts.
Schrijf mee!