Relaties en Broers

De relaties tussen broers en zussen

Sommige relaties tussen broers en zussen zijn hecht, waarbij men elkaar als vrienden beschouwt. In andere gevallen zijn ze afstandelijker, koel of geladen. We gaan er hier even dieper op in.


Levenslang

De broer-zus relatie is een levenslange relatie die we niet kunnen kiezen en ons gegeven wordt. Net omdat die band levenslang en onbreekbaar is, durven we ons tegenover hem of haar meer laten gaan.

Conflicten

De reden dat er conflicten ontstaan kan zijn omdat broer en zus als mens verschillend zijn. We willen dat onze broer of zus meer op ons gelijkt en als dat dan niet zo is, komen er frustraties boven. Toch hebben deze verschillen ook een belangrijke achtergrond. Vaak zijn ze namelijk gegroeid uit het verleden om competitie te vermijden. Als je broer een goeie muzikant is en je moet het steeds tegen hem afleggen, ga je andere zaken zoeken die je meer kunnen liggen en dat versterkt dus die verschillen. Een conflictenvrije relatie is ondenkbaar, maar de omgang met broer of zus kan wel belangrijk zijn in het ontwikkelen van sociaal gedrag.

Rivaliteit

Broers en zussen rivaliseren met elkaar om aandacht en middelen van de ouders. Naarmate je ouder wordt, neemt dit wel af. Toch kan zich dit ook later nog afspelen. Het gebeurt vaak dat een moeder met een bepaalde volwassen zoon of dochter meer verbondenheid toont dan met een ander. En dat kan op latere leeftijd, bijvoorbeeld bij het verdelen van een erfenis, de nodige wrijvingen met zich meebrengen.

Relaties

Zus-zus relaties zijn over het algemeen het hechtst. Daarna volgt de broer-zus relatie. Zussen praten meer met mekaar, maar het is wel zo dat ze minder goed overweg kunnen met conflicten. Broers praten met mekaar niet vaak over problemen. Tussen hen is er ook het meeste competitie. Het is wel zo dat relaties vaak hechter worden bij belangrijke gebeurtenissen, zoals bijvoorbeeld het overlijden van één van de ouders. Als we ouder worden, gaan we meer belang hechten aan de relatie met broer of zus. Je kan de band nog versterken door eens wat meer tijd voor mekaar vrij te maken en mekaars standpunten meer proberen te begrijpen.

De band met je broer of zus kan dus gaan van vriendschap tot een goede relatie met weinig contact. De relatie kan onverschillig zijn, maar kan ook iets negatiever worden, wanneer ze te competitief of zelfs vijandig is.
© 2008 - 2009 Kurtad1, gepubliceerd in Relatie en Huwelijk (Mens en Gezondheid) op 02-03-2008. Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Kurtad1 is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer...

Gerelateerde link

Linkpagina gezondheid.

Verwante artikelen

Bronnen en/of referenties

  • Psychologie magazine, maart 2008

Reageer op het artikel "De relaties tussen broers en zussen"


Door Zusje op 17-11-2008

Mijn zus en ik waren als kind de beste vriendinnen. Nu kunnen we elkaar gewoon niet meer 'vinden'. Mijn ouders zijn daar wel flink debet aan, altijd verdeling zaaien en uiteindelijk is het daardoor niet meer recht te trekken. Alles wat we bespreken loopt uit op ruzie, het is om gek van te worden. Ik wil mijn zus van vroeger terug!

Door Margita op 14-03-2008

De relaties tussen mijn en mijn jonge zus is begone paar jaar geleden omdat zat tussen ons 8 jaar verschiel. Zij heb bij mijn gewoond we delen samen ,alles we haden heel goede band. helaas is onze band door onwervacht erfelijke ziekte niet meer mogelijk ik moet afscheid van haar nemen.Jonge meid is maar 22 jaar oud geworden. De vedried is heel groot. Dus een advies . Je hoeft niet elkar met alles eens zijn maar het blijft jouw zus of broer, en het kwijt rakte tijd halje nooit . Pas als degene weg valt besefje dat nog zooo veel wilen vertelen maar dan is mestal al laat. Dus twe keer over nadenken over wat voor zin heb dat dat je door ruzies of andere dingen geen contact heb.

Door Anoek op 03-03-2008

Dit is ook een leuk stukje. Gelukkig is er bij ons, mijn broer, zus en ik, een hele goede relatie. Ik woon wat verder weg, maar als we elkaar zien is het erg leuk, ook toen we bijelkaar in de buurt woonden trouwens.
Groetjes Anoek