Spiritueel en Zintuigen

Zintuigen: wat verrichten de vijf zintuigen

Iedereen heeft te maken met zintuigen. Bedoeld of onbedoeld. We horen, we zien, we ruiken, we voelen en proeven. Het ene is aangenamer dan het andere. Bitter smaakt minder lekker als zoet. Leer hier meer over zintuigen.


Opbouw

De functionele opbouw van onze zintuigen is een verrassend geniaal mechanisme. De informatie die onze zintuigen via de betreffende organen opnemen, wordt via de zenuwbanen zo snel mogelijk naar onze hersenen gebracht en daar vliegensvlug beoordeeld. Deze beoordeling bestaat grotendeels uit het vergelijken met oude(re) ervaringen en het opbouwen van informatiegroepen.

De kern van deze wonderlijke opgebouwde en onderbroken functionerende ontwikkelingsgangen bestaat uit informatie. Onze vijf zintuigen geven constant informatie door over de buitenwereld, en dat heeft de volgende consequenties:

  • Zonder onze vijf zintuigen zouden we geen informatie over de buitenwereld hebben. We zijn dus aangewezen op onze vijf zintuigen.
  • Elk van onze vijf zintuigen heeft zijn manier om de informatie van buitenaf te filteren. De hoorzin filtert alleen geluiden in een bepaald trillingsbereik. Onze ogen nemen alleen beelden in een bepaald kleurenspectrum waar. De inkomende informatie is dus steeds door het betreffende zintuig vervormd.
  • We ontvangen dus steeds alleen een deel van alle mogelijke informatie uit de buitenwereld, namelijk dat deel dat in het raster van onze vijf zintuigen past. Aan de andere kant van het ultraviolette bereik kunnen onze ogen bijvoorbeeld geen kleuren meer herkennen. tonen die onder of boven het frequentiebereik van ons gehoor liggen, zijn voor ons niet meer waarneembaar en kunnen dus ook niet meer in ons bewustzijn terechtkomen.
  • De vijf zintuigen zijn een hulpmiddel om aan informatie te komen over de buitenwereld. Dat betekent dat we de buitenwereld nooit direct, puur kunnen waarnemen. We nemen alleen indirect, door bemiddeling van onze zintuigen waar. We zullen nooit weten welke informatie er nog is, omdat we alleen het ingangsbereik van onze zintuigen kennen.


Geest

Als een koning in zijn paleis, zo zitten we met onze geest in ons binnenste. Constant komen er dienaren met informatie naar ons in de troonzaal (bewustzijn) of in de dienstbodezaal (onderbewustzijn) gelopen. We nemen de informatie op, voeren ze naar de beherende registratuur (verstand) en menen dat we iets weten over de buitenwereld, aan de andere kant van ons paleis. En natuurlijk weten we er veel over, maar we waren zelf misschien zeer zelden zelf daar.

Ergens denken we dan dat de wereld werkelijk alleen uit deze vijf mogelijkheden van informatiegroepen bestaat! De waarheid is dat we tot een, ook al is het begrijpelijk, verkeerd oordeel komen. De buitenwereld is niet gereduceerd tot vijf componenten, maar wij zijn beperkt doordat we alleen deze vijf componenten van de buitenwereld kunnen waarnemen. Een eenvoudige, logische fout. Een ongeoorloofde gevolgtrekking!

We kunnen in werkelijkheid niets volledigs over de wereld daarbuiten zeggen. We weten eenvoudig niet hoe ze er in haar volledige complexiteit uitziet.
Misschien zijn de luchtstromen wel voorzien van extra kleurenpatronen die voor ons onbekend zijn of geven de elektromagnetische stralen van de aarde licht zoemende melodiën vrij in voor ons onbekende toonaarden. We weten het niet, want we hebben zulke informatie nooit gekregen. We weten alleen wat onze vijf zintuigen ons als indirecte informatie doorsturen. Niet meer. Niet minder. Maar dat is wel alles wat we hebben, want we zitten binnen in ons eigen paleis, zonder het te verlaten.

Wat zou U zeggen als er toch een mogelijkheid was om af en toe uit het paleis te sluipen en zelf een directe blik naar buiten te werpen, eenmaal zelf de wereld direct te kunnen meemaken? Dat zou toch wel iets zijn, nietwaar?!

Want dit verschil kunnen we wel degelijk meemaken. We kunnen de informatie in ons paleis ontvangen, dus passief van onze dienaren overnemen, of we kunnen deze informatie direct ter plaatse beleven. De belevingskwaliteit zal duidelijk anders zijn, zoals bij een verhaal dat iemand vertelt of dat we zelf meemaken.

Daarbij kunnen we geholpen worden door een groep dienaren waar tot nu toe weinig aandacht aan is besteed, die als informatie geen beelden, geluiden, tastgevoelens, geuren of smaakrichtingen aanbieden. We kennen één van de functies van deze zesde dienaarsgroep al uit het dagelijks leven.

Emotie

Ze brengt ons zogenaamde hogere emoties, dus gevoelsmatige beoordelingen, en wel onmiddelijk. Elke keer als we iets als waar aanvoelen of een bepaald geluksgevoel hebben dat onze ziel opent, hebben deze dienaren hun hand op onze schouder liggen. De vijf andere zintuigen brengen onbeoordeelde informatie; hoe deze toch op ons inwerken, wat ze uitlokken en emotioneel losmaken, wordt door deze andere zesde zintuigdienaar tot stand gebracht.

Voor de emotionele beoordeling van een gebeurtenis of een situatie is het zesde zintuig verantwoordleijk. Het verstand sorteert, telt op, vermenigvuldigt, deelt en vergelijkt als een beherende registratuur. Het brengt logische correctheid, prognoses op basis van de eerste gegevens en kwantiteitsopbouw in de gegevensmassa.

Maar het kan ons niet helpen als het gaat over iets naar het binnenste wezen, naar de inhoud van het buitenste omhulsel te beoordelen. Wat werkelijk waar is of wat achter al deze uiterlijkheden steekt, kan ons verstand niet zeggen; het is eenvoudig niet zijn taak.

Zesde zintuig

In zoverre helpt het zesde zintuig ons al in het dagelijks leven, maar wel beperkt en vaak onbewust. We weten bewust dat we zien, horen, voelen, ruiken en proeven, en we weten ook welke zintuigen daarvoor verantwoordelijk zijn, de ogen, oren, enz. Maar toch weten we niet bewust wie of wat de emotionele beoordeling op zich neemt. Hier begint al het werk van het zesde zintuig, ook al is het maar een (heel) klein begin. Het zesde zintuig heeft nog veel meer te bieden dat we bijna allemaal en bijna voor altijd onbenut kunnen laten verkommeren.

Het zesde zintuig draagt ons steeds op iets mee te maken, en wel direct, onmiddelijk en aan de andere kant van de uiterlijkheden. Dit aanbod nemen we vaak ook aan, maar meestal verwaarlozen we het. Misschien zijn we tot nu toe ook nog niet op het idee gekomen om eens af te vragen wat het eigenlijk voor ons zou kunnen doen. Misschien hebben we zelfs deze bijzondere dienaar nog niet goed bewust waargenomen. Door meer mee te maken kan ook ons beeld van de wereld uitgebreid worden. En dat is toch zeker ook wel spannend!

Het zesde zintuig biedt geen extra informatie over de buitenwereld zoals de andere zintuigen, maar een heel andere kwaliteit van waarneming. Het opent de wereld van de binnenste kern, van het zijn.

Ervaringskwaliteit

De emotionele ervaringskwaliteit van het zesde zintuig is gee nextra informatie, maar wel een wezenlijke verandering. Als we de zesde dienaar opdragen om ons naar een onmiddelijke ervaring te leiden, dan menen we dat we alleen door ons binnenste direct naar buiten komen.
Dat is op het eerste gezicht ook onweerlegbaar. Maar een poging kan ook geen schade toebrengen!

De verrassing bestaat erin dat we niet nog meer gegevens, maar wel een totaal nieuwe wereld buiten de gegevens te zien krijgen, als we ons laten leiden door de andere dienaren. Het zesde zintuig opent voor ons de wereld van de directe ervaring, van het onmiddelijk aanvoelen van het ware zijn.

In deze ervaringen liggen inzichten en waarheden voor ons klaar die niets te maken hebben met logische berekeningen, maar die wel op een totaal ander kwaliteitsvlak liggen. Met intuïtie worden geen zintuigelijke indrukken toegevoegd, maar eerder syntheses gemaakt met een nieuwe andere kwaliteit door gevoelservaring.
© 2007 - 2009 Hikari, gepubliceerd in Spiritueel (Mens en Gezondheid) op 09-05-2007. Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Hikari is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer...

Verwante artikelen


Reageer op het artikel "Zintuigen: wat verrichten de vijf zintuigen"


Er zijn nog geen reacties geplaatst op dit artikel.