Artrose: nieuwe kraakbeentransplantatietechniek

Artrose is een vervelende aandoening, die maar moeilijk te genezen of te voorkomen valt. Gelukkig is het lichtpuntje in de duisternis groter en groter aan het worden, onder andere dankzij een nieuwe kraakbeentransplantatietechniek. Door deze nieuwe behandelmethode is artrose is dus niet langer een slijtageslag!
Artrose is slijtage ter hoogte van een of meer gewrichten. De aandoening heeft een hoge morbiditeit, wat wil zeggen dat veel mensen ermee geplaagd zijn. Volgens de Vlaamse Reumaliga heeft maar liefst 90 procent van alle 60-plussers in meer of mindere mate artrose. Van de 50-plussers zijn dat er 20 procent. Artrose is de meest voorkomende aandoening bij ouderen, vooral bij vrouwen. Ook jonge mensen kunnen er last van hebben: in België zijn zo’n 20.000 mensen tussen 25 en 44 artrosepatiënt.

Orthopedist dr. Almqvist van het Universitair Ziekenhuis van Gent: ‘In gezond gewrichtsweefsel is er een automatisch en constant vernieuwingsproces, waarbij er een evenwicht is tussen afbraak en opbouw. Bij artrose is dat evenwicht verstoord: de balans slaat door naar de mechanismen die het gewrichtsweefsel afbreken. Het kraakbeen (het witte, elastische weefsel dat ter hoogte van het gewricht de gewrichtskop en de gewrichtspan bedekt) wordt brozer, dunner en weker doordat de kraakbeencellen minder kraakbeenmaterie aanmaken. Zowel kwantitatief als kwalitatief is het kraakbeen dus slechter.
‘Omdat het kraakbeen het begeeft (er ontstaan breukjes in het kraakbeenoppervlak, en het kraakbeen kan zelfs geheel of gedeeltelijk afbrokkelen), treedt er een verharding op van het bot onder het kraakbeen, waardoor een mechanische pijn ontstaat. Dat heeft een vernauwing van het gewricht en een onregelmatig gewrichtsoppervtak tot gevolg. Ook het bot reageert: het botweefsel rondom richt gaat aangroeien, om het gewricht als het ware beter te maken. Het bot wordt breder en er ontstaan cysten op het bot juist onder het gewricht.’

‘Onder normale omstandigheden is het kraakbeen dat de uiteinden van de botten in gewrichten omkleedt, glad. Bij artrose krijgt dit kraakbeen een ruw , onregelmatig oppervlak, waardoor het gewricht minder makkelijk beweegt en er pijn (stramheid) ontstaat.’

‘Naargelang de oorzaak - die overigens niet altijd even duidelijk is - kan artrose worden ingedeeld in twee groepen: primaire en secundaire artrose. Men spreekt van secundaire artrose als de slijtage het gevolg is van een uitlokkende factor, zoals een blessure (een breuk aan het kniegewricht) of een verkeerde houding. Bij primaire artrose is dat niet het geval en ontstaat de aandoening spontaan, vaak in verscheidene gewrichten. Primaire artrose kan erfelijk zijn.’

Geen artritis!

Artrose wordt ook wel eens ‘sleetreuma’ (de uitgang ‘ose’ wijst op sleet of degeneratie) genoemd, maar je mag deze ziekte niet verwarren met reuma of de verschillende vormen van reuma of andere inflammatoire aandoeningen die een ontsteking van het gewrichtsvlies zijn. Bij artrose is er geen ontsteking van het gewrichtsvlies zoals bij artritis. Het klachtenpatroon is ook volledig anders: bij artrose gaat het namelijk om een mechanische pijn. De pijn manifesteert zich ‘s morgens (stramheid), maar er kunnen zich ook hevige pijnopstoten voordoen.

De pijn kan per persoon sterk verschillen. Sommige mensen hebben alleen pijn bij het opstaan, anderen worden voortdurend door hevige pijnen geplaagd. Pijnlijke en stijve gewrichten kunnen iemand ernstig hinderen in z’n normale dagelijkse activiteiten. De beweegbaarheid daalt sterk. De pijn is ook vaak ‘gerefereerde pijn’: zo kan heupartrose bijvoorbeeld knieklachten geven.

De spons

Helaas weten we niet waardoor het gewrichtskraakbeen van structuur verandert. Verschillende factoren kunnen een rol spelen zoals aanleg, erfelijkheid, de bouw van het gewricht en de belasting van het gewricht door een lichaamshouding of werkhouding. Wel is wetenschappelijk aangetoond dat obesitas (overgewicht) een belangrijke factor is voor de ontwikkeling van artrose. Het lijkt erop dat bepaalde enzymen een rol spelen bij de afbraak van het gewrichtskraakbeen, maar men heeft nog niet kunnen achterhalen hoe we dit afbraakproces kunnen stoppen of omkeren. In elk geval heeft het kraakbeen zijn waterbindende eigenschappen verloren, waardoor de veerkracht vermindert.

We kunnen het gewrichtskraakbeen vergelijken met een spons. Door het regelmatig uitknijpen van de spons wordt het gewricht gevoed met voedingsstoffen en blijft de spons soepel. Op het moment dat dit niet gebeurt, droogt de spons uit en gaat zij verbrokkelen, maar ook bij te zware belasting gaat de spons kapot. De kunst is dus om een evenwicht te vinden tussen overbelasting en onderbelasting.

Wie en waar?

Artrose komt vooral voor in de wervelkolom, de heupen, de vingers en de knieën. Ook ellebogen, enkels en polsen kunnen door artrose worden getroffen, maar dat is minder frequent. Artrose komt meer voor bij ouder wordende mensen. Mensen met een verhoogd risico op artrose zijn mensen met overgewicht, mensen met een hardere botstructuur (zoals wie lijdt aan de ziekte van Paget, een aandoening van het beendergestel) en mensen met aangeboren gewrichtsafwijkingen, zoals een heupdysplasie (aangeboren slechte ontwikkeling van het kniegewricht). Knieartrose komt vaker voor bij mensen in beroepen waarbij zware fysieke arbeid verricht wordt (knielen, hurken en zwaar tillen), zoals tuinmannen.

Omdat het een aandoening is die traag evolueert, ontstaat artrose meestal op latere leeftijd. Ook eerdere trauma’s kunnen de ontwikkeling van artrose in de hand werken. Zo kan iemand een jaar na een ‘perfecte’ knieoperatie toch nog last krijgen van artrose. Artrose komt meer en meer voor: in de eerste plaats omdat de bevolking ouder wordt, maar ook omdat de bevolking dikker wordt en er meer obesitas is. Je zou artrose dus een welvaartsziekte kunnen noemen.

De pijnstillende behandelingen bij artrose

De veranderingen in de gewrichten gebeuren meestal geleidelijk. De patiënt voelt zich niet ziek, en in het bloed komen geen afwijkingen voor. Hoe weet je dan of je artrose hebt? De diagnose gebeurt klinisch, namelijk na een ondervraging en een radiografie, dus niet met scanners of andere gesofistikeerde apparatuur.

Dr. Almqvist: ‘Er bestaat geen ‘genezende’ handeling voor artrose, enkel een pijnstillende behandeling. Ten eerste kan je artrose op een niet-heelkundige manier verlichten door:
  • te bewegen en te sporten (vooral fietsen en zwemmen), fit en actief te blijven, en zo de gewrichten te oefenen. Onderzoek bij dieren heeft aangetoond dat juist het niet bewegen van het gewricht tot versnelde afbraak van het gewrichtskraakbeen leidt. Sporten die minder geschikt zijn, zijn bijvoorbeeld volleybal, tennis en badminton. Vooral de onverwachte bewegingen en het springen geven een te zware belasting voor de gewrichten.
  • overgewicht vermijden, mensen met overgewicht moeten wat vermageren om de druk op de gewrichten te verminderen.
  • de spanning op de gewrichten te verminderen. Dat kan eventueel met behulp van een wandelstok.
  • spieren die de gewrichten steunen te versterken door kinesitherapie.
  • geneesmiddelen tegen de pijn te nemen(pijnstillers) en geneesmiddelen te gebruiken die inwerken op de kwaliteit van het kraakbeen: glucosamines en chondroïtinesulfaten geven de kraakbeenproductie een impuls.
  • speciale steunverbanden te dragen die de pijn verlichten (hoewel daar tegenstrijdige bevindingen over bestaan).
  • het gewricht in te spuiten met hyaluronzuur: dit normaliseert het gewricht en neemt de pijn weg (het effect duurt ongeveer 6 maanden tot 1 jaar).’

De heelkundige ingrepen bij artrose

Er zijn ook een aantal heelkundige behandelingen - meestal van de onderste ledematen - die kunnen helpen bij artrose.

Dr. Almqvist: ‘Artroscopie heeft mijns inziens weinig effect. Als het al effect heeft, dan is het zeer tijdelijk.’
‘Wat wel helpt, is osteotomie. Hierbij wordt het aangetaste deel ontlast door het door te zagen. Wanneer bijvoorbeeld slijtage aan de binnenkant van de knie gepaard gaat met een o-been, kan het onderbeen net onder de knie worden doorgezaagd en naar buiten worden gezet. Er ontstaat een x-been waardoor de patiënt meer op de buiten- dan op de binnenkant van de knie gaat lopen en minder pijn heeft. Deze techniek wordt vooral toegepast bij mensen jonger dan zestig jaar.’ ‘Ook protheses behoren tot de mogelijkheden, zowel een halve (enkel van het aangetaste stuk) als een volledige prothese, bijvoorbeeld een hele heup of knie. Bij een wervelzuil kan men kleine stukken of segmenten vastzetten waardoor decompressie ontstaat.’

Nieuwe kraakbeentransplantatietechniek bij artrose

Bovenstaande behandelingen veranderen eigenlijk weinig aan de kwaliteit van het kraakbeen zelf. Daar zou binnenkort verandering in moeten komen, door het vroege herstel van kraakbeenletsels (meestal aan de knie, na een trauma) bij jonge mensen, om zo artrose op later leeftijd te voorkomen.
Dr. Almqvist: ‘Eerst wordt het kraakbeenletsel in het gewrichtsoppervlak schoongemaakt. Dan spuit men tussen het bot en het botvliesje (vloeibare) kraakbeencellen in, waarna men het botvlies hecht. Het risico is echter wel dat als er een minuscuul scheurtje of openingetje ontstaat, de kostbare kraakbeencellen er in een oogwenk uitlopen.’
Een grote verbetering hierop werd vorig jaar in het UZ van Gent uitgewerkt: hier werden kraakbeencellen in de vorm van gelparels gekweekt.

Het gaat om piepkleine parelvormige geldruppeltjes waarin de kraakbeencellen stabiel worden gehouden: één pareltje is 1 tot 1,5 millimeter groot en bevat ongeveer 50.000 kraakbeencellen. Zij worden gebruikt bij operaties waarbij de letsels in het gewrichtskraakbeen worden gevuld. Dit werd eerst toegepast op heel lokale artrose, o.a. bij topsporters. Als een voetballer honderden schoppen op de knieschijf incasseert, ontstaan er zo’n letsels.

De gelparels hebben een aantal voordelen: ze bieden beter weerstand tegen compressie. Je kan ze gewoon op het bot ‘metsen’. Een botvliesje om het kraakbeen op zijn plaats te houden, is dus niet meer nodig. Na de operatie volgt de patiënt een revalidatieschema. Zo krijgt het nieuwe weefsel de kan s om zich tot volwaardig kraakbeenweefsel te ontwikkelen. Je weet bovendien op voorhand wat de kraakbeencellen gaan doen: goed kraakbeenstof produceren. Het UZ van Gent kon onlangs uitpakken met de wereldprimeur van een heuse kraakbeentransplantatie met kraakbeenpareltjes. Momenteel wordt deze techniek vooral toegepast op de knie.

Het maken van kraakbeencellen gebeurt op basis van stamcellen die uit de patiënt zelf worden gehaald. Dit is echter niet alleen een gunstige evolutie in de orthopedie, maar ook voor cardiologen: omdat je kraakbeencellen in feite in gelijk welke vorm kan gieten, kunnen ze eveneens gebruikt worden om hartkleppen te maken. Of om er in de plastische chirurgie oorschelpen van te maken: er zijn heel veel toepassingen denkbaar. Wordt vast en zeker vervolgd.

Wat is nog slechter dan naaldhakken?

Artrose aan de knie komt bijna twee keer meer voor bij vrouwen dan bij mannen, hoewel de druk op de knie even groot is bij mannen en vrouwen die blootsvoets lopen. Een van de verklaringen zou het dragen van hoge hakken zijn: hoge hakken vergroten de druk op de knie met gemiddeld 30 procent. Maar... schoenen met hoge, brede hakken zouden wel eens slechter kunnen zijn dan naaldhakken! Volgens een studie in ‘The Lancet’ lopen vrouwen die dergelijke schoenen dragen namelijk een hoger risico op artrose aan de knie dan vrouwen die gewoonlijk smalle hoge hakken dragen. Die laatste zijn evenmin aan te raden, maar brede hakken zijn nog slechter voor de knie omdat ze comfortabeler zitten dan de gewone hoge hakken, waardoor je ze langer draagt en het risico op schade nog toeneemt. Best is helemaal geen hoge hakken te dragen: ze dwingen de voet namelijk in een onnatuurlijke positie waardoor de knie zich in allerlei bochten moet wringen zodat het kraakbeen op termijn afslijt.
© 2008 - 2012 Guy1962, gepubliceerd in Ziekten (Mens en Gezondheid) op . Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Guy1962 is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer informatie…

Gerelateerde artikelen
Artrose bij het paard Artrose is een aandoening die vooral bij oudere paarden voorkomt, maar er zijn ook uitzonderingen.…
Artrose bij de hond Artrose klinkt bij de meeste mensen niet helemaal onbekend in de oren. Het komt heel veel voor bij de…
De feiten over artrose op een rijtje Ruim 500.000 Nederlanders hebben te kampen met artrose en vanwege de vergrijzing nee…
Aandoening: Artrose Artrose is een aandoening aan het kraakbeen in de gewrichten. Het wordt ook wel slijtage genoemd en k…
Gewrichtsaandoening artrose Artrose is een progressieve, leeftijdgebonden degeneratieve gewrichtsaandoening, waarbij het…

Reageer op het artikel "Artrose: nieuwe kraakbeentransplantatietechniek"

C. de Neijs, 16-01-2012 13:24
Waar kan ik terecht om eventueel kraakbeentransplantatie te krijgen in nederland maar ook in belgie. Ik zou graag mijn sport willen blijven doen, ook al ben ik 75 jaar. Ik geef nog 5 a 6 keer per week recreatietraining, maar door mijn versleten knieen wordt het moeizamer.

J. Smits, 08-11-2011 16:28
Willie haltes, een vraagje, hoe heet dat medicijn waar u het over heeft. Vadaag heeft mijn man te horen gekregen dat ze een halve knieprothese gaan plaatsen. Hij is 52 jaar oud, was sportief, werkt in de metaal, heeft sinds febr. Last van zijn knie. Geopereerd voor meniscus, geen resultaat, blijkt er een kyste in zijn onderste kniebot te zitten. Spuit hielp niet. Weet iemand nog een andere behandeling of medicijn, ik vindt een kunstknie zo drastisch. Gr., t.Smits'

Willie Baltes, 27-10-2011 12:02
Wat fijn dat er steeds meer vorderingen zijn voor iedereen met Atrose waar je het moge hebben .
Ik loop al 1 jaar met behoorlijke knie pijn maar ben ZZP in de schoonmaak erg zwaar beroep dus dinsdag naar het ziekenhuis foto maken ik heb een cyste in de knie holte zitten iedere dag pillen slikken voor de pijn .
Nu ik dit lees dat er nieuwe vorderingen zijn zou ik mezelf graag aan willen melden voor dit medicijn .
Ik heb er alles voor over om geen pijn in mijn knie meer te hebben en dat terwijl ik nog maar 47 ben maar wel met overgewicht dus flink afvallen is nu wat ik eerst moest doen .
En dan hopelijk dat ik ook hier voor in aanmerking kan komen .
Waar kan ik mij aanmelden ik heb er alles voor over als ik maar van die rotpijn af ben zodat ik weer lekken kan lopen met mijn honden enz.
GR Willie

Joyca Jansen, 16-09-2011 20:23
Ik heb gisteren te horen gekregen dat ik een scheurtje in mijn kraakbeen heb. Ik ben 21 jaar en ze hebben mij vanuit het ziekenhuis glucosamine voorgeschreven mocht dat niet aanslaan dan moet ik over een halfjaar terug komen en dan gaan ze spuiten zetten. Weet iemand of een operatie op deze leeftijd af te raden is omdat ze daar niet over gepraat hebben, de pijn heb ik al sinds dat ik in 2007 een skieongeluk gehad heb maar toen hebben ze nooit wat gevonden op de mri en rontgen.. nu ben ik een maand geleden teruggegaan naar jaren fysio omdat de pijn niet verdwijnd en nu hebben ze dus een scheurtje in mijn kraakbeen gevonden. Het vervelende is alleen dat de pijn nu dagelijks is en steeds erger lijkt te worden iemand tips hoe de pijn te verminderen?

Willem de Man, 14-09-2011 23:43
Ik ben 62 en heb een hevige artrose aan mijn rechter schouder. Bovendien ben ik rechtshandig. Zo'n operatie met gelparels wordt toch niet alleen in UZ in Gent gedaan?
In welke Nederlandse ziekenhuizen wordt ook die techniek uitgevoerd? Maar dan ook in het bijzonder voor de schouder.

Marieta Reijerkerk, 24-08-2011 23:20
Beste mensen,
Ik heb een kijkoperatie aan mijn knie onder gaan omdat ik een scheurtje had in mijn meniscus.
Nu blijkt dat ik aan de binnenkant van mijn knie nog maar heel weinig kraakbeen heb.
Waarschijnlijk is het met de andere knie ook zo. Ik ben eigenlijk altijd in beweging, leef gezond, ben zeker niet te zwaar en draag nooit hoge hakken. Volgens de arts is het artrose.
Ik ben 49 jaar en voel mij toch echt te jong om al met kunststof knieën te gaan rond lopen.
Waarschijnlijk zit de snelle slijtage in de genen.
Zou het voor mij mogelijk zijn zo'n behandeling?

Ine Holtkamp, 23-08-2011 09:03
Wat goed om te lezen dat er vorderingen zijn met het oplossen van de artrose klachten. Ik las een artikel van de heer Andre Claassen over zijn polsgewrichten. Tussen pols en middenhandsbeentjes. Bij mij is hetzelfde geceonstateerd. Ik ben keramiste en werk veel met zware beelden, en nu kan ik niet eens meer een potje opendraaien.Toen ik naar de kliniek ( Expertclinic in Eindhoven) ging wilden ze meteen opereren door zogenaamde "bandjes" die loszaten weer aan te trekken ofwel als het erger was een plastic kunsstuk erin te zetten.Ik schrok er echt van. Met diclofenac of artrotec is de pijn niet veel minder. Geachte Heer Claassen: bent U al verder met Uw zoeken naar verbetering?

Bianca, 16-07-2011 21:42
Dat is goed nieuws, komt iedereen hier voor in aanmerking. Ik zou graag wat meer informatie over deze behandelmethode ontvangen . In dit geval is ben ik hierin geinterreseerd voor de enkel. Alvast bedankt

Maria van de Bongardt, 27-12-2010 14:56
Het artikel stemt mij hoopvol, ik heb artose over mijn gehele wervelkolom, daarnaast scoliose. Kunt u mij nadere informatie verstrekken waar ik mij kan aanmelden voor de diverse behandelmethoden/injecties etc. Alvast mijn hartelijke dank, vriendelijke groet, Maria

Jj Koornneef, 18-08-2010 11:34
Mijn belangstelling gaat uit naar kraakbeentransplantatietechiniek voor bv heup en andere gewrichten

Is het hiermede niet nodig de heup te vervangen?

Dennis, 31-05-2010 19:03
Geweldig nieuws, waar kan ik mij aanmelden? Heb zelf artrose in enkel en knie, en dat op 35-jarige leeftijd, misschien weet iemand waar ik hyadrulon injecties kan krijgen, want ik krijg overal nul op request.

Els, 17-05-2010 23:52
Els 17-05-2010

het artikel stemt me hoop vol .o.g. jaren in de verpleging gewerkt en nu uit gewerkt.
m.n levenlang erg dik geweest en nu alle na delen er van diabeet 2 reuma +atrose .
dus ook erge last van mijn twee knieen maar twee grote operaties lijkt een slecht plan een diabeet geneest vaak slecht.
ook de leeftijd zit niet mee bijna 64 dus de hoop is op nieuwe uitvindingen zo als deze!!!

Mm Verbruggen, 28-01-2010 18:17
Heb eigenlijk hetzelfde als Bea(reactie op 30-11-2009) ,ook artrose in mijn enkel a.g. door een ongeval. Weber C-fractuuren niet adequaat geopereerd. loop bij de st. Maartenskliniek . ben ook zeer benieuwd of ze de behandeling met
gelparels kennen,zal daar mijn orthopedisch chirurg naar vragen.
Ben wel bekend met de behandeling met het inspuiten van (3) hyaluronzuur injecties en een enkelprothese.

Bea, 30-11-2009 23:01
Ik heb jullie bericht gelezen en het geeft me een positiefe indruk. Ik ben zelf 25 jaar en heb Artrose in me enkel door een ongeluk. Kunnen daar die gel parels ook voor gebruikt worden zelf ga ik binnekort na Nijmegen toe na het st Maartens Kliniek en doen ze dat daar ook al?

P. A. Bakker, 15-09-2009 15:29
Ik ben vier jaar geleden met enkelklachten bij en specialist geweest die heeft constateerde dat ik aan mijn rechter enkel artrose had waarschijnlijk vaneen vroegere sport blessure, hij heeft het gewricht schoongemaakt en daarna bij de eerste controle doorgestuurd naar AMC daar kreeg ik een hialuron injectie, ik dacht dat ik daarna pijnvrij zou zijn en bij contole gezegd dat ik nog pijn had, waarop de professor van Dijk zij dat hij de enkel wel vast kon zetten of een prothese kon aanbrengen, nu kan ik de enkel soms(narust) heelslecht bewegen van de pijn. Wat nu te doen?

Andre Claassen, 09-08-2009 18:15
Met interesse heb ik uw publicatie gelezen. Bij mij is beginnende artrose aan de pols vastgesteld. Op de X-foto is m.n. het kraakbeen tussen pols en middenhandsbeentjes aangedaan. De pols is natuurlijk een gewricht met heel veel kraakbeen. Ergo: mijn vraag is, is het verstandig om te wachten, of om op zo snel mogelijke termijn iets te doen, om verdere schade te voorkomen ?

Lena Jansen, 07-04-2009 16:03
Vanmiddag te horen gekregen dat ik artrose aan mijn knie heb, vele orthopaeten raden sprinten/sporten dan af... maar ik vind dit zo leuk dus ik zoek ook naar mogelijke oplossingen.

Peet, 11-11-2008 13:15
Mijn kraakbeen is vrijwel volledig verwijderd uit mijn rechter knie, drie maanden geleden, waardoor hij niet meer soepel beweegd. Lopen is vaak pijnlijk en gaat moeizaam. Mijn vraag is: is daar een oplossing voor? Reactie infoteur, 17-12-2008
Alleen een knieprothese op lange termijn zal een oplossing bieden.

Marnelle Relou, 27-10-2008 19:17
Hallo
ik heb jullie bericht gelezen over de kraakbeencellen, ik ben zelf 43 jaar en heb artrose in mijn teen, enkel, knie, hand ,pols? rug?
en mijn vraag is nu waar kun je hier voor terecht om te kijken of dit voor mij ook mogelijk is ? gebeurd het al op groter schaal? en gebeurd het ook al in nederland of alleen belgie? ik kijk heel erg uit naar goed nieuws vaan jullie
marnelle relou

Bronnen en referenties
  • Bron: Goed gevoel
Infoteur: Guy1962
Rubriek: Mens en Gezondheid / Ziekten
Bronnen en referenties: 1
Reacties: 19
Medische informatie…
Deze informatie is van informatieve aard en geen vervanging voor professioneel medisch advies. Raadpleeg bij medische problemen en/of vragen altijd een arts.
Schrijf mee!