Prozac (fluoxetine)
In 2008 waren er 978.330 gebruikers van antidepressiva in Nederland. Hiervan betroffen 544.900 de zogenaamde SSRI's. Deze subgroep van antidepressiva is na jaar en dag nog steeds de meest voorgeschreven soort antidepressivum. Fluoxetine, ook wel Prozac genoemd, is een van die SSRI's. Prozac is de laatste jaren vaak in het nieuws geweest. Maar wat is Prozac nu precies? Waarom slikt men Prozac? En wat zijn de gevolgen van het slikken van Prozac?Wanneer gebruik je Prozac?
De meeste mensen kennen Prozac in combinatie met een depressieve stoornis. Prozac kent echter meerdere toepassingen. Prozac verbetert de stemming en vermindert angsten en wordt daarom naast depressies ook voorgeschreven bij angststoornissen, paniekstoornisen, de posttraumatische stressstoornis en boulimia nervosa.Hoe kom je aan Prozac?
Prozac moet net als alle andere antidepressiva voorgeschreven worden door een arts. Dit kan een huisarts zijn maar is in de meeste gevallen een psychiater.
Hoe gebruik je Prozac?
Prozac wordt oraal toegediend, meestal in tablet- of capsulevorm. Het maakt in principe niet uit op welk moment van de dag je Prozac inneemt. Sommige mensen worden echter wat suffer van Prozac en kunnen het medicijn daarom beter 's avonds innemen. Andere mensen krijgen last van wat onrust en krijgen slaapproblemen waardoor zijn de pil beter 's morgens in kunnen nemen.
Dosering van Prozac
De startdosering van Prozac bedraagt 20 mg per dag. De uiteindelijke dosering na opbouwen varieërt over het algemeen van 20 mg tot 60 mg per dag. Men moet er rekening mee houden dat de positieve effecten van Prozac enkele weken op zich kunnen laten wachten terwijl de bijwerkingen onmiddellijk na de start van de medicatie kunnen intreden.
Gebruik en bijwerkingen van Prozac
Bij het gebruik van Prozac kunnen er - net als bij andere medicijnen - bijwerkingen optreden. Deze bijwerkingen kunnen vrij vlug na de start van de medicamenteuze behandeling intreden maar verdwijnen over het algemeen ook weer na enkele dagen tot weken. De volgende bijwerkingen worden frequent genoemd:- Maagklachten
- Slapeloosheid
- Zweten
- Trillen
- Droge mond
- Seksuele stoornissen
- Wazig zien
- Gewichtsverandering
- Overgevoeligheid/allergische reactie
- Rusteloosheid
- Sufheid en slaperigheid
Contra-indicaties van Prozac
Prozac mag niet gebruikt worden wanneer gebleken is dat men overgevoelig is voor het werkzame bestanddeel fluoxtenine of één van de hulpstoffen.
Prozac mag niet voorgeschreven worden aan kinderen onder de 18 jaar. Er is bij deze groep mensen namelijk een verhoogd risico op suïcidale gedachten en gedrag waargenomen tijdens het gebruik van Prozac.
Wanneer men MAO-remmers (een andere groep antidepressiva) gebruikt of onlangs gebruikt heeft mag men geen Prozac gebruiken. Tussen de laatste inname van een MAO-remmer en inname van Prozac moet ongeveer twee weken zitten. Wanneer men beide medicijnen toch gelijktijdig gebruikt kunnen de volgende symptomen optreden:
- Verhoging van de lichaamstemperatuur
- Spiersamentrekkingen
- Stijfheid
- Veranderingen in de geestelijke gesteldheid (waaronder verwardheid en exterme opwinding)
- Veranderingen in essentiële lichaamsfuncties welke tot een delier en coma kunnen leiden
Daarnaast zijn er enkele condities waarbij men extra op moet letten met het gebruik van Prozac, bijvoorbeeld:
- Wanneer men diabetes heeft
- Wanneer men allergische reacties vertoont
- Wanneer men last van stuiptrekkingen (convulsies) heeft
- Wanneer men ooit manisch of hypomanisch geweest is
- Bij verstoorde lever- en nierfuncties
- Bij hartstoornissen
- Wanneer men suïcidaal is
- Wanneer men eveneens Sint Janskruid gebruikt
Wisselwerkingen met andere medicijnen
Prozac kan wisselwerkingen vertonen met onder andere de volgende medicijnen en stoffen:
- MAO-remmers
- Lithium
- Tryptofaan
- Flecaïnide
- Encaïnide
- Alcohol
- Middelen die de bloedstolling vertragen
- Sint Janskruid
Prozac en zwangerschap/borstvoeding
Er is veel onderzoek gedaan naar het gebruik van Prozac tijdens de zwangerschap en er zijn tot op heden geen aanwijzingen gevonden dat het de kans op aangeboren afwijkingen bij de foetus verhoogd. Er kunnen echter wel problemen vlak na de geboorte van het kind bij het kind optreden: trillen, spierzwakte, moeite met inslapen en voeden en aanhoudend huilen.
Prozac komt in de moedermelk terecht. Zuigelingen vertoonden ongunstige reacties wanneer zij gevoed werden met deze moedermelk. Wanneer de behandeling met Prozac noodzakelijk is kan men overwegen geen borstvoeding (meer) te geven.
Prozac en rijvaardigheid
Het is verstandig om te wachten met autorijden en het besturen van gevaarlijke apparaten totdat men het exacte effect van Prozac op de geestelijke gesteldheid helder heeft. Prozac kan namelijk het reactievermogen nadelig beïnvloeden.
Overdosis Prozac
Wanneer men te veel Prozac tabletten ingenomen heeft dien men onmiddellijk contact op te nemen met de arts of apotheker. Bij een overdosis Prozac kunnen de volgende verschijnselen optreden:
- Misselijkheid en braken
- Stuiptrekkingen
- Stoornissen van het hart- en vaatstelsel
- Veranderingen in het centrale zenuwstelsel (mogelijk coma)
Dit artikel maakt onderdeel uit van de special Psychiatrische medicatie
Gerelateerde artikelen
Antidepressiva soorten: SSRI's Er zijn verschillende soorten antidepressiva, en een SSRI is daar een van. SSRI's zijn ant…Antidepressiva: Fluoxetine en Prozac Antidepressiva. Prozac is een bekende naam omdat het wereldwijd ontzettend veel word…
Antidepressiva soorten: tricyclische antidepressiva Er zijn verschillende antidepressiva soorten. Tricyclische antidepres…
Seksuele bijwerkingen van psychiatrische medicatie Hoewel psychiatrische medicatie niet voor niets voorgeschreven wordt e…
Antidepressiva: de verschillende soorten en hun werking Een depressie is een psychische stoornis die men kan behandelen m…
Bronnen en referenties
- http://www.gipdatabank.nl/index.asp?scherm=tabellenFrameSet&infoType=g&tabel=01-basis&item=N06&geg=gebr
- http://geneesmiddelinfo.apositon.nl/bijsluiters/Prozac_tabletten.pdf
Reageer op het artikel "Prozac (fluoxetine)"
Reactie
Sander Blauw, 13-05-2012 17:27 #1
Allereerst, ik ben een man van 37 jaar en gebruik sinds 5 weken het middel prozac, bij depressieve en angst kalchten, PTSS, en vermoede bipolaire tendenzen. Ik heb twee vragen: Is Prozac inderdaad het gewezen medicijn bij deze combinatie van factoren?
En belangrijker, de vraag die de hele wereld bezighoudt, tenminste diegenen die hun lijf en hersenen lief zijn, de vraag die u ook pretendeert te beantwoorden in uw inleiding:
Hoe werkt Prozac nu precies?
Daar is op betrouwbare titel door een medicus of apotheker nog nooit een uitspraak over gedaan, tenminste niet publiekelijk en die die het wel deden, kunnen door mijn niet beschouwd worden als betrouwbare bron. En het verhaal van het langer vasthouden van de serotanine vind ik een onwaarschijnlijk verhaal, aangezien ik dagelijks registreer dat juist het omngekeerde gebeurt. Korte periode van opgewektheid of relaxd gevoel of angst (!) en er na weer een opklaring die meestal vlka en soms zelfs opluchtend aanvoelt. De werking van serotanine is mij bekend.
Zou het daarom niet beter zijn het middel snachts te nemen, daar het dan gelijk omgezset wordt in de stoffen die de slaap reguleren?
U leest: je krijgt een groen gele pil voor je neus, je weet niet waarom, je wordt niet verteld wat het is en je moet maar 6 weken afwachten. Ik vind dit de schijn wekken van de waarschijnlijke waarheid: dat de heren en vrouwen medici, óók niet precies weten hoe een SSRI als prozac nu ECHT werkt, of waarom?
We wordt de suggestie voortdurend gewekt dsat het hier om een varkapt amfetamine achtige stof gaat en ik moet u zeggen, ik maak mij ondanks bepaalde fasen waarin ik mij iets lichter gestemd voel, over wat deze stof nu precies met de hersenen doet.
Ik ben een 'kenner' van amfetaminen namelijk op een heel ander vlak, recreactief, en jaren geleden, en weet dus uit ervaring dat stimuli uit deze klasse simpelweg hersencellen vernietigen en tot concentratieproblemen, geheugenverlies en minder goede ontwikkeling van de leer-functies kan leiden, evenals onderontwikkeling van bepaalde hersencompetenties, met name in de ontwikkeling van de frontale en prefrontalew hersensegmenten.
Ik zou een antwoord op deze laatste vraag met name, buitengewoon waarderen.
Effect op mij na 5 weken inname, zeer verschillend. Ik neem ze tussen de ochtend en middag in nu, omdat ik in het begin s nachts de meest wilde en bizarre nachtmerries kreegm, maar worstel nu de ene dag met een absolute slaperigheid en de volgende, afhankelijk van?, een overactiviteit die inderdaad doet denken aan amfetamine-achtige stof. Frappant is dat ik niet durf te stoppen, uit angst dat ik na enkele dagen een terugval beleef, maar echt goed voel ik me dus allerminst op dit middel.
Extra info, ik heb 7 maanden lang ca 4 mg lorazepam geslikt, advies van incompetente organisatie Lentis in Groningen, en door de prozac lijk ik wel van dit middel af te kunnen komen
Afijn, het liefst zou ik dus volledig gezond en natuurlijk leven,
dus de derde vraag :
kan ik somaar stoppen met ProZAC? en dan niet het bijsluiter antwoord dat door de op geld beluste fabricant is geschreven, maar een medisch adequaat en verantwoord antwoord graag.