Ziekten en Alcohol

Alcohol en alcoholvergiftiging (alcoholintoxicatie)

Alcohol en alcoholvergiftiging (alcoholintoxicatie)

Steeds meer jongeren nuttigen tijdens een avondje stappen steeds meer alcohol. Vooraf het stappen gaan wordt met een groep vrienden eerst ingedronken en daarna tot een uur of 6 in de ochtend naar de kroegen. De overheid heeft een campagne gestart tegen alcoholgebruik bij jongeren, maar of dat echt werkt? Elke dag ontvangen ziekenhuizen in Nederland gemiddeld 1 tot 2 tieners tussen de 10 en 20 jaar met alcoholvergiftiging. Jaarlijks worden er 20.000 verkeersongelukken veroorzaakt door alcohol.


Wat is alcoholvergiftiging?

Bij alcoholvergiftiging wordt de concentratie alcohol in het bloed, en daarmee ook in de hersenen, zo hoog dat je bewusteloos of in coma kan raken. Dit laatste komt de laatste tijd vaker voor.
Je hebt alcoholvergiftiging wanneer je 3 á 4 promile alcohol in je bloed hebt (0.3 - 0.4 procent van het bloed bestaat uit alcohol). Dat zijn ongeveer 20 glazen bier of andere alcoholhoudende dranken.
Afhankelijk van de persoon kan je bij 3 tot 5 promille in coma raken.

Hoeveel je moet drinken om alcoholvergiftiging te krijgen hangt af van verscillende factoren:
  • Of je man of vrouw bent, (vrouwen lopen een groter risico)
  • je gewicht en je lichaamslengte (lichte en kleine mensen lopen een groter risico)
  • De snelheid waarmee je de alcoholhoudende drank drinkt (snel drinken vergroot het risico)
  • Gewenning (wanneer je geen alcoholhoudende drank gewend bent dan is het risico groter)
  • Of je net gegeten hebt (een lege maag vergroot het risico)
  • Het gebruik van drugs (de combinatie kan zelfs fataal zijn)

Symptomen:

Wanneer er sprake is van alcoholvergiftiging merk je dit doordat het slachtoffer niet meer reageert op prikkels zoals aanspreken, aanroepen, aangrijpen of op de wang tikken. Andere symptomen zijn ademstilstand, coma en eventueel hartstilstand.

Niet voor niks valt alcohol onder de categorie harddrugs! Het wordt echter gedoogd.

Wat te doen bij alcoholvergiftiging?

Bij het vermoeden van alcoholvergiftiging moet snel ingegrepen worden. Wanner het slachtoffer nog bij bewustzijn is, probeer deze dan te laten braken. Laat bij bewusteloosheid zo snel mogelijk een ambulance komen. In het ziekenhuis kan de maag worden leeggepompt. In de tussentijd, leg het slachtoffer in een stabiele zijligging. Laat de persoon nooit alleen. Indien nodig, reanimeer het slachtoffer.

Niet alleen mensen met alcoholvergiftiging hebben hulp nodig. Ook mensen in een dronken of aangeschoten toestand kunnen beter niet alleen gelaten worden. Breng deze mensen bij voorkeur naar huis.

Gevolgen van (grote hoeveelheden) alcohol

Bij kinderen (onder de 18 jaar) is het wekelijks alcoholgebruik schadelijk van de lichamelijke ontwikkeling en de hersenen.
Hierdoor zullen hersenen zich minder goed ontwikkelen. U kunt daar de gevolgen van begrijpen. Jongeren zelf zien dit niet.
Jongeren die wekelijks meer dan 6 glazen alcohol drinken hebben meer lichamelijke klachten, maar ook angst en depressies komen voor, net als beschadigingen van de lever.
De kans op alcoholverslaving op latere leeftijd is ook groter wanneer op jonge leeftijd begonnen wordt met het drinken van alcohol.

Wat kunt u als ouder doen?

Belangrijk is het om het goede voorbeeld te geven. Wanneer u zelf regelmatig veel alcohol nuttigt wordt dit gedrag eerder door uw kind(eren) overgenomen. Het goede voorbeeld hoeft dan niet te bestaan uit 'niet drinken' maar uit op een verantwoorde manier met drank om gaan. Dus niet te veel drinken en niet drinken wanneer er deel wordt genomen aan het verkeer.

Het is goed om uw kinderen op een rustige manier kennis te laten maken met alcohol. Ongeveer vanaf 14 jaar, kan thuis een glaasje gedronken worden. Op deze manier heeft u zelf toezicht op het drankgebruik en voorkomt u het stiekem uitproberen. Jonger dan 14 jaar en alcohol moet vermeden worden (zie gevolgen van alcohol). Dit is ook niet nodig en valt als ouder prima uit te leggen.
Ook is het belangrijk om alcohol gebruik van bespreekbaar te houden. Dit kan betekenen dat u over uw eigen alcoholgebruik van nu, maar ook van vroeger moet kunnen praten.

Andere gevolgen van alcohol:

  • Meisjes vrijen vaker onveilig na het nuttigen van alcohol (natuurlijke remmingen vallen weg)
  • Van alchohol wordt je dik (er zitten veel voedingsstoffen in)
  • Mixdrankjes zijn slecht voor je gebit (heel veel zoetstoffen)
  • De kater komt later (de volgende ochtend vaak ziek na teveel gedronken te hebben)
  • Studie en werk komen in het gedrang, met vaak verwijdering van opleiding of ontslag tot gevolg
  • relaties lopen vaak stuk

Voor problemen kunt u terecht bij huisarts, maar er zijn ook diverse websites en organisaties met veel informatie
© 2007 - 2010 Rvermaat, gepubliceerd in Ziekten (Mens en Gezondheid) op 17-08-2007, laatst gewijzigd op 03-02-2008. Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Rvermaat is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer...

Verwante artikelen

Bronnen en/of referenties

  • http://nl.wikipedia.org/wiki/Alcoholvergiftiging
  • http://www.opvoedadvies.nl/alcohol.htm
  • http://www.nieuws.nl/475016
  • https://www.medlook.nl/do/DetailDiseaseInit?pk=1006370805569
  • http://www.dekaterkomtlater.nl/kater.asp

Reageer op het artikel "Alcohol en alcoholvergiftiging (alcoholintoxicatie)"


Door Kasters (infoteur) op 25-10-2009

Alcohol is niet opgenomen in de opiumwet en is derhalve geen harddrug. Dat alcohol even sterke gevolgen kan hebben als harddrugs (dwz heroine/lsd/cocaine etc.) wil niet zeggen dat alcohol in dezelfde mate verslavend is. Het is niet juist om te stellen dat alcoholgebruik gedoogd wordt, alcoholgebruik is volgens de wet legaal en is daarom toegestaan (gedogen en toestaan zijn sterk verschillend van aard). Waarschijnlijk zal uw persoonlijke opinie zijn dat alcohol gezien moet worden als harddrug, ik denk echter dat het noodzakelijk is om dit aan uw lezers duidelijk te maken zodat er geen verwarring ontstaat over wat uw mening is en wat de werkelijkheid is. Reactie infoteur op 26-10-2009:Bedankt voor uw reactie!

Alcohol is zeker in een zelfde mate verslavend. Dat alcohol erg is ingeburgerd en daardoor niet verboden is (hoewel dat in Amerika tijdens de drooglegging is geprobeerd) doet niets af van de eigenschappen. De wet bepaald alleen wat mag en wat niet mag. De wet schrijft niet voor wat drugs zijn, wel welke niet in Nederland gebruikt mogen worden.

Over de woordkeuze "gedogen" kan ik met u meegaan.

De eigenschappen van alcohol: verslavend en verdovend worden overal met drugs in verband gebracht. Daarnaast maakt alcohol ook in je lichaam veel stuk (bij grotere hoeveelheden) hersencellen gaan dood en de lever wordt aangetast.

Dat het voor u niet binnen het rijtje van bekende harddrugs past zoals de opiaten doet hier niets aan af.
Alcohol valt niet onder de opiumwet en is daardoor niet verboden. Dat het niet verboden is maakt het niet minder schadelijk.

Door Symona op 31-08-2009

Het is achterhaald om je kind voor zijn 16 jaar thuis te laten drinken! De campagne wil juist de leeftijdsgrens naar 18 brengen. En dan gaan jullie schrijven dat het goed is om thuis met 14 te leren drinken!!!! Je moet het helemaal niet thuis leren. Je gaat je kind toch ook geen sigaret geven om het thuis te leren roken... Reactie infoteur op 02-09-2009:Dat er nieuwe campagnes gevoerd worden wil niet zeggen dat dit opvoedkundig ook klopt. Ik sta nog steeds achter mijn artikel m.b.t. kinderen onder toezicht kennis te laten maken met alcohol. Zolang alcohol aan 16 jarigen wordt geschonken verandert er niets.

Je kunt het proberen te verbieden maar het is zo sterk in de maatschappij ingeburgerd dat je dit niet zomaar verandert.
Wanneer je dingen gaat verbieden ben je de controle erover ook kwijt omdat het dan stiekum gebeurd.

Het is wat flauw om appels en peren te vergelijken. Het gaat over alcohol en niet over sigaretten of andere verdovende middelen.

Door Froukje op 15-06-2009

Drankgebruik op de leeftijd van 14 jaar! Schandalig. Deze kinderen zijn nog in de groei, zitten nog op school waar de overgrote meerderheid ver onder de maat presteert. Een glaasje onder ouderlijk toezicht prima maar ze gaan ook van huis en naar feestjes waar alcohol geserveerd wordt.

Door Symona op 27-09-2008

Toch triest als je een patient hebt die dit doet. Hoe kun je die het beste benaderen? Waar doe je goed aan?

Door Grietje op 03-02-2008

Ik vind het een goed artikel. Mijn zoon ligt op dit moment in coma. Hij is 16 en was vanmiddag naar de carnavalsoptocht bij zijn vader. Het schijnt dat hij daar twee flessen whisky heeft gedronken. Er heerst tegenwoordig een macho cultuur; als je niet zuipt dan hoor je er niet bij. Het wordt tijd dat regering en scholen ingrijpen en kinderen en ouders bewust maken welke risico's en aan alcoholmisbruik kleven. Van mij mogen ze alle alcohol direct verbieden. Er is een hetze tegen sigaretten. Persoonlijk denk ik dat er meer mensen overlijden door drankmisbruik. Mijn zoon heeft 3,2 promille in zijn bloed. Ik wil dat hij wakker word en geen hersenletsel heeft. Als het fout gaat dan hoeft het leven voor mij ook niet meer. Reactie infoteur op 03-02-2008:Wat erg. Ik hoop dat het snel beter gaat. Wat Jammer dat alcohol toch zo misbruikt wordt en dat jongeren de gevaren ervan zo onderschatten.

Heel veel sterkte!