Borstvoeding in de praktijk
Wanneer je zwanger bent of net bevallen en je besluit borstvoeding te geven, zijn er veel manieren om informatie te vergaren over borstvoeding. Er zijn veel boeken en folders verkrijgbaar en diverse organisaties geven borstvoedingscursussen. Ook op internet is een scala aan informatie te vinden. Maar geen enkel boek of internetsite kunnen jou in de praktijk leren hoe je borstvoeding aan je pasgeboren kleintje moet geven.Borstvoedingscursus
Een goede voorbereiding als je zwanger bent en je wilt borstvoeding geven, is het volgen van een borstvoedingscursus. Deze worden vaak gegeven door thuiszorgorganisaties, verloskundigenpraktijken en/of borstvoedingsverenigingen. Het beste kun je zo’n cursus pas twee maanden tot vier weken voor je uitgerekende datum volgen. Tijdens zo’n cursus komt er veel informatie over je heen, waar je hoofd in het begin van je zwangerschap nog helemaal niet naar staat omdat je dan nog bezig bent met het overleven van allerlei ongemakkelijke kwaaltjes en het regelen van allerlei praktische zaken zoals het kopen van de babykamer en het regelen van kinderopvang.Tijdens zo’n cursus leer je niet alleen de verschillende houdingen waarin je je kindje kunt aanleggen, maar ook hoe je afgekolfde borstvoeding kunt bewaren en wat je wel en niet kunt eten als je borstvoeding geeft.
De eerste uren
Wanneer je kindje eenmaal is geboren, is het belangrijk dat de eerste uren na de geboorte je baby bij jou blijft, uiteraard alleen wanneer dit mogelijk is. In de praktijk betekent dat dit thuis makkelijk te regelen is, maar dat er in een ziekenhuis nog wel eens aan voorbij wordt gegaan. Ook al heb je net een keizersnede achter de rug, vraag of ze je kindje bij jou willen brengen. Het is van belang voor de hechting tussen jou en je pasgeboren baby, en dus ook voor het op gang komen van de borstvoeding, dat je zoveel mogelijk (lichamelijk) contact met je kindje hebt.Het op gang krijgen van de melkproductie
Zoals alle boeken en folder vertellen, is het in de eerste dagen belangrijk om je kindje veel aan te leggen. Hiermee breng je de borstvoeding op gang. Je kindje daadwerkelijk aan je borst laten drinken is een heel ander verhaal. Zeker de eerste dag willen de meeste baby’s nog niet zoveel drinken, onder andere omdat ze nog moe zijn van de bevalling en vanwege het feit dat ze nog meer dan genoeg voedingsstoffen bij zich dragen vanuit de navelstreng. Je moet bedenken dat het op de wereld komen een intensieve ervaring is voor je pasgeboren baby en dat drinken aan de borst niet iets is wat hij zomaar even doet. Het is iets volstrekt nieuws voor hem en hij zal dit dan ook moeten leren. Ook jij als kersverse moeder moet iets totaal nieuws leren. Gezien het feit dat je baby in de eerste tijd minimaal acht voedingen per dag nodig heeft, die met verschonen erbij, ongeveer een uur duren, betekent dit dat je alleen al in de eerste dagen na de geboorte minstens acht uur met het voeden van je kindje bezig bent. Dit is een complete werkdag! Als je voor het eerst borstvoeding gaat geven, kun je dit misschien dan ook nog wel het beste vergelijken met een nieuwe baan; je moet iets leren wat compleet nieuw voor je is en je bent er minimaal acht uur per dag mee bezig.En omdat het je in een nieuwe baan ook vaak drie tot vier weken kost voordat je een beetje ingewerkt bent, moet je je er op voorbereiden dat het jou en je baby een tot twee weken gaat kosten voordat het drinken aan de borst goed gaat en nog eens een paar weken kost voordat het aanleggen echt makkelijk gaat en je baby precies weet hoe hij moet drinken.