We eten te veel suiker, we vervetten

Suiker is slecht
Misschien de koptekst iets nuanceren, want je hebt als mens wel suiker nodig. Alleen niet in de hoeveelheid die we tot ons nemen. In verschillende voedingsstoffen zit al meer dan genoeg (soms zelfs te teveel) en daar komende dan de geprepareerde producten nog bij die we eten. Vaak suikers waar we ons niet eens bewust van zijn.Als man heb je voldoende aan 25 gram per dag, als vrouw ca. 20 gram en als kind slechts 15 gram. Helaas moeten we stellen dat er als volwassen mannen en vrouwen zeker zo’n 35 tot 38 gram per dag geconsumeerd wordt en kinderen krijgen zelfs tot 45 gram per dag. Logisch dat de bevolking verdikt, want al die extra energie die niet opgesoupeerd wordt, wordt opgeslagen en vormt zich om in vet.
Ziekmakers
Natuurlijk is suiker niet de enige veroorzaker van allerlei ziekten. Maar we worden met z’n allen wel steeds minder mobiel, we krijgen hartaanvallen, kanker, diabetes en ga zo maar door. Vervolgens hebben we veel meer problemen tussen de uren en zo zie je een volk “achteruit” gaan in lichamelijke én geestelijke gezondheid. Wat vervolgens weer een gezondheidszorg met zich meebrengt die bijna financieel niet meer op te brengen is. Vooropgesteld dat de vooruitgang ook prachtige dingen tot gevolg heeft, heeft het ook nadelige aspecten en behalve dat te veel mensen te veel in hun hoofd zitten, zijn we als mens niet meer in balans.

Kinderen vormen de basis, de bron
De multinationals in de voedingssector die ons het welvaarsvoedsel brengen, zullen altijd creatief zijn met producten waar ze aan verdienen en met de juiste marketing breng je het bij de (gemakkelijke) mens. Het zijn echter zelden echt goede producten, in de zin dat ze goed voor het lichaam zijn. Dus moet je het bij de bron aanpakken en de mentaliteit veranderen. Dat zou bij de jeugd moeten gebeuren. Enerzijds de voordelen van de computer laten zien en ervaren en anderzijds de computer die terzijde geschoven wordt, omdat kinderen gaan spelen, sporten … kortom bewegen. Geef kinderen lessen over eten en betrek er vooral ouders bij, want kinderen nemen dat over wat ze bij hun ouders zien. Als echt gezonde voeding te duur is, subsidieer je deze en zorgt dat het echt gezonde eten goedkoper wordt en de welvaartsproducten ontmoedig je op deze manier automatisch. Het zou verder moeten gaan dan goedbedoelde individuele acties, maar een vastomlijnd plan (van vele jaren) wat op verschillende vlakken bij ouders, opvoeders, docenten en de kinderen zelf komt. Jaren volhouden is een kind op deze manier vormen, waarbij de kans van slagen groter is.Suiker uit de voeding
Tot die knop bij de mensen massaal omgaat, zijn er gelukkig ook nog genoeg mensen die wel iets willen ondernemen. Begin bij het beperken van dierlijke vetten en ban de suiker voor een groot gedeelte uit je menu.Wil je suiker voor een groot gedeelte uit de voeding schrappen, dan zijn daar best mogelijkheden voor. Je moet op een aantal zaken letten die je vooral van je boodschappenlijst moet schrappen. Te weten:
- Koop zo min mogelijk geprepareerde producten, maar maak ze zelf en koop dus verse producten. Als je geprepareerd voedsel koopt, lees dan minimaal de lijst met ingrediënten goed, zodat je weet wat je naar binnen werkt.
- Light en vetarm is niet wat het lijkt. Neem gewoon de normale producten.
- Denk goed na of je grootmoeder een product wat je wilt kopen ook zou kennen. Indien “nee” misschien toch ook maar niet kopen en anders minimaal over nadenken.
- Koop seizoensproducten, dit is én goedkoper én is beter voor je lichaam.
- Denk bij het kopen aan wat een product wat je wilt kopen zou doen als je het in de grond stopt, groeien of verteren. Doet het (bijna) niets, dan is de kans groot dat dit ook voor je lichaam geldt.
- Koop je iets geprepareerd, laat dan de waslijst met ingrediënten niet te groot zijn. Meer dan 5 of 6 ingrediënten op de lijst … dan niet kopen.