Stoppen met roken: lasertherapie

Stoppen met roken: lasertherapieStoppen met roken kan tegenwoordig op diverse manieren: er worden verschillende hulpprogramma's om te stoppen met roken aangeboden. Een relatief nieuwe behandelmethode is stoppen met roken lasertherapie. Deze lasertherapie tegen roken wordt veelvuldig aangeboden. Maar wat zegt de wetenschap over de effectiviteit van lasertherapie voor stoppen met roken?

Stoppen met roken: lasertherapie

Lasertherapie wordt reeds jaren toegepast in de medische wereld. Lasertherapie is met name populair als behandeling voor uiteenlopende huidproblemen en wordt beschouwd als een pijnlozer alternatief voor het traditionele ontharen. Met behulp van lasertherapie worden oogcorrecties uitgevoerd en migraine 'weggestraald'. Sinds enkele jaren wordt lasertherapie ook aangeboden als hulpmiddel bij stoppen met roken. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de opvattingen over acupunctuur

Acupunctuur is een traditionele Chinese behandelmethode, waarbij men met naalden specifieke punten in het lichaam stimuleert. Hierbij wordt verondersteld dat deze punten in het lichaam corresponderen met bepaalde lichaamsfuncties, waardoor men door een specifiek punt te behandelen een lichamelijke of geestelijke klacht aanpakt.

Onderzoek naar laserbehandeling roken

Er zijn reeds diverse onderzoeken uitgevoerd naar de effectiviteit van acupunctuur in de behandeling van roken. Er is echter maar een klein aantal onderzoeken specifiek uitgevoerd naar de effectiviteit van lasertherapie, oftewel laser acupunctuur.

Vijf Chinese wetenschappers voerden in 2000 een dubbel blind en gerandomiseerd onderzoek uit naar de effectiviteit van lasertherapie in de behandeling van rokende adolescenten. Het onderzoek is uitgevoerd onder ruim 250 adolescenten. De proefpersonen ondergingen een behandeling met laseracupunctuur óf een behandeling met laseracupunctuur op zogenaamde onechte acupunctuur plaatsen. Deze laatste groep vormde de controle groep en ontving een zogenaamd placebo. Uit het onderzoek is naar voren gekomen dat vier weken na afloop van de behandeling 21,9% van de proefpersonen in de experimentele groep en 21,4% van de proefpersonen in de controlegroep volledig gestopt waren met roken. Er werd geen significant verschil in behandelmethoden geconstateerd.

Middels een onderzoek uitgevoerd door Kerr, Lowe en Spielholtz in 2008 werden 340 vrijwillige proefpersonen random verdeeld in drie behandelgroepen. Groep A ontving drie lasertherapie behandelingen gevolgd door één onechte lasertherapie behandeling; groep B ontving vier lasertherapie behandelingen; groep C ontving vier onechte lasertherapie behandelingen. Uit het onderzoek is naar voren gekomen dat zes maanden na afloop van de behandeling 0.5% van de mensen uit groep C, 55% van de mensen uit groep B en 19% van de mensen uit groep A nog steeds gestopt waren met roken. Het verschil tussen de groepen onderling is significant. Dit betekent dat behandeling met lasertherapie effectiever is dan behandeling met onechte lasertherapie in de behandeling van roken.

Aanbieders van lasertherapie roken in Nederland

Er zijn diverse bedrijven en organisaties die beweren dat zij met lasertherapie een einde kunnen maken aan je rookgedrag. In de praktijk komt het er echter op neer dat men naast de lasertherapie ook nog aanvullende gedragstherapeutische gesprekken krijgt. Dit is echter heel iets anders dan met enkel lasertherapie van je rookverslaving afkomen! Een overzicht van mensen die enkel met lasertherapie werken:

BedrijfKosten per behandelingDuurSlagingspercentage
Laserpraktijk Lemelerveld€150Eenmalige behandeling65%
Laserpraktijk Nederland€120Eenmalige behandeling90%
G.J. Duijsters€145Eenmalige behandeling90%
Nederlandse en Belgische Laserinstituut€125Eenmalige behandeling90%
© 2009 - 2025 Melod, het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming is vermenigvuldiging verboden. Deze informatie is van informatieve aard en geen vervanging voor professioneel medisch advies. Vanaf 2021 is InfoNu gestopt met het publiceren van nieuwe artikelen. Het bestaande artikelbestand blijft beschikbaar, maar wordt niet meer geactualiseerd.
Bronnen en referenties
  • Yiming, C., Changxin, Z., Ung, W. S., Lei, Z. & Kean, L.S. Laser Acupuncture for Adolescent Smokers: A Randomized Double-Blind Controlled Trial (2000) Kerr, C.M., Lowe, P.B. & Spielholz N.I. Low level laser for the stimulation of acupoints for smoking cessation: a double blind, placebo controlled randomised trial and semi structured interviews (2008) http://www.laserpraktijk-lemelerveld.nl/laser4.htm http://www.laserpraktijknederland.nl/ http://www.stoproken.nu/ http://www.stopmetroken.nu/